Home > Artykuły > Najpopularniejsze języki programowania, JavaScript prowadzi.

Najpopularniejsze języki programowania, JavaScript prowadzi.

kurs javascript

W 2021 roku został opublikowany raport Stack Overflow 2021, który powstał na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród 83 439 programistów ze 181 krajów na całym świecie. W ankiecie zawarto pytanie o najchętniej stosowane technologie, języki programowania i tutaj niespodzianek nie było, dziewiąty rok z rzędu jako najczęściej używany język programowania wymieniony został JavaScript, tak w badaniu wskazało 64,95% badanych. Oczywiście wynik jest bardzo dobry, można jednak zauważyć lekkie wahnięcie ponieważ w roku 2020 JavaScript osiągnął wynik 68%.

programista Java script
Źródło: https://insights.stackoverflow.com/survey/2021#technology-most-popular-technologies

Na podium znalazły się także HTML/CSS z wynikiem 56,07% co również stanowi lekki spadek w stosunku do roku poprzedniego, w którym zajmował drugą lokatę ale z wynikiem 63%.

Konsekwentnie po szczeblach raportów Stackoverflow pnie się język Python, który w ubiegłym roku z wynikiem 44% znajdował się na 4ej pozycji raportu, w tym roku z podium wyparł język SQL. Na ten język wskazało 48,24% badanych programistów.

Język SQL, czyli pierwszy poza podium, służy do tworzenia baz danych i przeprowadzania na nich operacji, w ubiegłym roku ten język wskazało 55 % ankietowanych, a w roku 2021 o kilka procent mniej czyli 48,07%.

Na miejscu piątym, bez zmian z 35,35 % wskazań znalazł się język Java. Pomimo utrzymania miejsca w rankingu, język ten otrzymał nieco gorszy wynik niż w roku poprzednim, kiedy otrzymał aż 40% wskazań badanych programistów.

Wyniki raportu Stack Overflow 2021 a polski rynek pracy.
  1. 5760 pracodawców poszukuje specjalistów SQL
  2. 2573 propozycji pracy dla JAVA developerów
  3. 2541 ofert dla programistów Python
  4. 2467 ofert pracy dla programistów JavaScript
  5. 1579 propozycji dla programistów HTML / CSS

Jak widzimy pierwsza piątka obejmująca najbardziej popularne języki programowania wg. Stackoverflow.pl, na polskim rynku pracy występuje w nieco innej konfiguracji.

Po więcej informacji zapraszamy na szkolenia:

Front-end Developer – kurs zbalansowany

Front-end Developer – kurs intensywny

Szkolenia krótkoterminowe

Pozostałe artykuły