Home > Artykuły > Dlaczego warto zostać Programistą?

Dlaczego warto zostać Programistą?

Szkolenia IT Przetwarzanie danych za pomocą strumieni Java SE 8+

Zostać programistą i dobrze zarabiać

Według najnowszych danych statystycznych, do jakich udało się nam dotrzeć, w dziale: Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto według sekcji i działów w latach 2017 i 2018, informują o zarobkach pracowników zatrudnionych w branży związanej z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki. W roku 2017 przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosiło 8147,20 zł aby w roku 2018 wzrosnąć już do  8886,59 zł. W czasie ostatnich dwóch lat dane te zmieniły się ponownie na korzyść pracownika. Oczywiście musimy wziąć pod uwagę, że jest to „przeciętne wynagrodzenie” czyli w jednym koszyku mamy programistów stawiających swoje pierwsze kroki w zawodzie – zarabiających 2 -3 tysiące miesięcznie oraz doświadczonych, cenionych seniorów, którzy potrafią wynegocjować stawki przekraczające 30 tysięcy złotych brutto.

Znaczenie ma również region Polski z jego pochodzi oferta pracy. Utarło się, że najbardziej atrakcyjne propozycje pochodzą z dużych miast, co można uznać za naturalne ponieważ duże firmy informatyczne  wybierają te miejsca na swoją lokalizację. Powody są różne, możemy wymienić tutaj chociażby podaż wyspecjalizowanych pracowników na lokalnym rynku, prestiż, na bliskości lotniska kończąc. Oferty pracy dla programistów spoza tych regionów były stosunkowo słabsze, a jeżeli specjalista chciał poprawić warunki swojego zatrudnienia, często musiał zdecydować się na migrację do dużego miasta.

Elastyczne formy pracy

Przed pandemią pojawiały się pytania związane z praca zdalną, ale niestety rzadko kiedy udawało się wynegocjować taka formę współpracy. Firmy, wolały trzymać „rękę na pulsie” i pracownika mieć jednak na oku, aby w godzinach w których powinien świadczyć pracę – robił to na pewno. Sytuacja pandemiczna zmusiła ludzi do przeniesienia pracy z biurowców do swoich domów, co w konsekwencji wywołało pozytywne zaskoczenie kierowników i managerów – pracownicy nie zmienili swoich nawyków służbowych – nadal z podobną wydajnością świadczyli pracę zdalnie. Zarządzający przedsiębiorstwami szybko przekalkulowali, że obcinając koszty związane z potrzebą wynajęcia biur, obniżając opłaty związane z ich eksploatacją (prąd, woda) oraz zredukowanie konieczności zapewnienia zaopatrzenia pokoju socjalnego to właściwie praca zdalna pracowników jest dla firm jak najbardziej na rękę, ponieważ część z wydatków jakie ponosiła wcześniej firma teraz pracownik ponosi ze swojego budżetu domowego. Czyli podsumowując praca zdalna programisty jest w firmie jak najbardziej mile widziana.

Kobieta jako programista

Chociaż na początku rozwoju branży developerskiej, zawód programisty był domeną raczej męską, z upływem czasu ten trend zmieniał  się.  Panie wybierając kierunek związany z programowaniem decydują się na pracę w obszarze back-endu, ale równie chętnie o ile nie chętniej wybierają możliwość pracy związanej z tworzeniem front-endu, gdzie oprócz znajomości tworzenia kodu liczą się zdolności artystyczne, wyczucie estetyki i kreatywność. Niewątpliwą zaletą przy wyborze takiego zajęcia przez kobiety, jest elastyczność zatrudnienia oraz ocena realizacji zadań jakie są scedowane na pracownika. Przy takiej formie współpracy można wybrać wygodne godziny pracy, często nawet interwałowo, ponieważ pracownik tak naprawdę rozliczany jest za wypracowany efekt, a nie za „8 godzin siedzenia przed komputerem”.

Kreatywność

Praca programisty jest pracą niezwykle twórczą. Zapisanie kodu, który następnie wykonuje zaplanowane zadanie jest bardzo satysfakcjonujące, mimo tego że czasami osiągniecie celu wcale nie jest oczywiste i łatwe. Trzeba mierzyć się z błędami, nieoczekiwanymi efektami swojego kodu, na który może mieć wpływ jeden znacznik postawiony w niewłaściwym miejscu. Jednak Programista zapomina o tych niedogodnościach w chwilę po tym gdy weryfikacja kodu przebiega pomyślnie, a on może krzyknąć: „Eureka! Udało się!”.

Samodoskonalenie

Co jest niezwykle ważne, nie musisz kończyć studiów informatycznych aby skutecznie programować. Oszczędność czasu i pieniędzy to dwa dobre powody, dla których warto rozważyć szkolenie z kodowania. Możesz również rozważyć kursy kodowania, jeśli chcesz przejść do zawodu programisty i nie masz żadnych umiejętności kodowania. Na bootcampy kodowania przychodzą osoby z różnych środowisk, takich jak finanse, nauki humanistyczne, marketing, projektowanie graficzne, nauki przyrodnicze, nauczanie i sztuki sceniczne.

Chociaż niektórzy pracodawcy wolą zatrudniać pracowników technicznych ze stopniem naukowym w dziedzinie informatyki, 72% pracodawców twierdzi, że kandydaci, którzy ukończyli bootcampy z kodowania, są „tak samo przygotowani” do osiągania dobrych wyników, jak ci, którzy posiadają czteroletnie dyplomy z informatyki. do ankiety przeprowadzonej przez witrynę pracy Indeed.

Jednym z powodów może być to, że bootcampy kodowania uczą ważnych umiejętności, których będziesz potrzebować, aby odnieść sukces w prawdziwym świecie, i robią to w stosunkowo krótkim czasie. Na przykład nauczysz się języków programowania, w tym JavaScript, Python i Ruby; frameworki do tworzenia stron internetowych, takie jak Angular, React, Ruby on Rails, Django i Express.js; serwery i hosting; bazy danych; oraz narzędzia do kontroli wersji.

…..

Zapraszamy na szkolenia.

Szkolenia dla zaawansowanych.

Pozostałe artykuły