Home > Artykuły

Więcej o działaniu JavaScript

JavaScript dowiedz się więcej

Co dzieje się, gdy wczytujesz stronę internetową w przeglądarce? Kiedy wpisujesz adres strony internetowej i akceptujesz swój wybór przyciskiem Enter, zaczyna się ładowanie strony internetowej w przeglądarce. Uruchamiany jest kod (HTML, CSS i JavaScript) w środowisku wykonawczym (czyli karcie przeglądarki). Wszystkie elementy składowe można porównać …

REACT dla front-end developerów

Szkolenie IT, jak zostac prograamistą Javascript. Biblioteka REACT

Spośród wielu technologii, frameworków i bibliotek dostępnych do tworzenia front-endu jednym z wyróżniających się jest React.js. React jest też obecnie najpopularniejszą biblioteką javascriptową, wykorzystywaną szeroko w branży softwareowej. Jest on używany chociażby przez Facebooka i Instagrama, a także inne popularne serwisy i aplikacje internetowe, takie …

Front-end czy back-end development

Szkolenia IT, Szkolenie Podstawy Administracji Liferay CE 7.2

Zdecydowałeś rozpocząć karierę developera. Przeglądając strony WWW i materiały źródłowe, zastanawiasz się, od czego zacząć, która technologia jest najbardziej „sexy”, która jest modna oraz gdzie można najlepiej zarobić. Nim podejmiesz daleko idące decyzje, przeczytaj poniższy artykuł. Dzisiejszy świat wymaga coraz większej specjalizacji. Coraz też trudniej …

Dlaczego nie warto zostać Programistą

Szkolenie IT Szkolenie: Programowanie JavaEE, lab. 1

Zmiana ścieżki kariery zawodowej nigdy nie jest łatwa. Ludziom, którzy potrafią nauczyć się zupełnie nowej dyscypliny i zostać w niej profesjonalistą należy się niewątpliwy szacunek. Dlatego też nie należy się oszukiwać – aby zostać profesjonalnym programistą musimy włożyć dużo wysiłku i zaangażownia. Nie możemy tutaj mówić o łatwej i prostej ścieżce, gdzie idąc po linii najmniejszego oporu dotrzemy finalnie do celu w postaci lepiej płatnej i bezstresowej pracy.Programowanie nie jest bowiem zajęciem dla każdego. Wprost przeciwnie. To trudne zajęcie, do którego nie każdy się nadaje. Gdyby było ono łatwe, każdy mógłby to zrobić – a wtedy nie byłoby to tak cenne.

To nie znaczy też, że podstawowe programowanie jest trudne. Jest niezwykle ekscytującym, gdy po kilku lekcjach programowania jesteśmy w stanie napisać prosty kod i zobaczyć na własne oczy, ze to działa!!! Jednakże od nauczenia się podstaw do uzyskania takiego zakresu wiedzy, który pozwoli na zostanie programistą – droga jest daleka.

Jakie rafy stoją na drodze do zastania programistą

Czas niezbędny na ukończenie kursu

Realistycznie podejdź do tego, ile czasu treningu będziesz potrzebować. Studenci krótkich kursów czy bootcampów, którzy przychodzą do programów jako początkujący, nie są zwykle przygotowani do pracy programistycznej po ukończeniu szkolenia. Naszym zdaniem minimalny okres szkolenia odbywającego się regularnie 2 razy w tygodniu to około pół roku. To wszystko przy założeniu że w ciągu tygodnia wygospodarujemy czas na około 8 godzin samego kursu oraz dodatkowo 8 godzin pracy własnej. Takie też standardowe kursy proponujemy naszym uczestnik

Wracając do czasu trwania szkolenia, to nie przesłyszałeś (lub nie przesłyszałaś  ) się. Poza samym czasem poświęconym na udział w kursie musisz pracować również samodzielnie. Jak najbardziej , wzorem normalnej szkoły, będą prace domowe. Pozwolą Ci one utrwalić zdobytą wiedzę. Jeśli nie będziesz ćwiczyć – mniej się nauczysz.

Z pozytywów – nie będzie typowych klasówek, bo w końcu inwestujesz własne pieniądze i to powinien być czynnik który zmobilizuje Cię do pracy. Realnym sprawdzianem Twoich umiejętności będą coraz bardziej złożone projekty, które będziesz realizować.

Chęć do zdobywania wiedzy

Programowanie trzeba lubić. Jeśli porozmawiasz z osobami, które „wsiąkły” w branżę i uchodzą za dobrych specjalistów, to zorientujesz się, ze nie są to zwykle wyrobnicy a raczej entuzjaści, którzy poświęcają sporo prywatnego czasu na rozwój i samodoskonalenie. I tu „przykra” niespodzianka. Praca w IT w ogóle, a programowanie w szczególności, wymaga nieustannego poszerzania swojej wiedzy. Technologie i narzędzia zmieniają się i ewoluują nieustannie.

Jeśli nie lubisz się uczyć – to niestety bycie developerem nie jest dla Ciebie.

Czytanie

Dostępna jest ogromna liczba bezpłatnych i tanich zasobów do nauki programowania. Kształcenie się i budowanie portfolio bez dyplomu z informatyki jest absolutnie wykonalne, co mówią wszyscy profesjonalni programiści.

Z poprzedniego akapitu wiemy już jednak, ze trzeba się dużo uczyć. Mamy więc kolejną rafę. Jeśli nie lubisz czytać a na widok książki dostajesz wysypki – poszukaj sobie innego zajęcia.

Angielski

Czy potrzebuję znac angielski aby zostać programistą? Odpowiedź brzmi: nie koniecznie musisz mówić biegle w tym języku, ale nawet jeśli angielskiego nie znasz, to życie zmusi Cię, aby się go nauczyć.

Polski Internet nie jest zbyt głębokim źródłem informacji niezbędnych każdemu programiście. Większość odpowiedzi na nurtujące Cię problemy developerskie znajdziesz na stronach WWW prowadzonych w języku angielskim. Każdy szanujący się developer zna serwisy typu Stack Overflow (https://stackoverflow.com/) i na nich szuka potrzebnych mu informacji.

Co do poziomu znajomości języka. Istnieje ładny termin zaczerpnięty z ogłoszeń rekrutacyjnych, który dobrze oddaje niezbędne w branży kompetencje. Brzmi on: umiejętność swobodnego posługiwania się dokumentacją techniczną. To jest poziom minimum, wszystko co powyżej to plus. To co poniżej – niestety wymaga nadrobienia.

Jeśli chodzi o nasze szkolenia – to są one prowadzone co prawda w języku polskim, jednakże zakładamy, iż bazową znajomość angielskiego uczestnicy muszą posiadać. Choćby dlatego, ze dobrą praktyką jest posługiwanie się terminologią fachową, której staramy się nie tłumaczyć właśnie dlatego, aby później było Wam łatwiej szukać informacji w zasobach Internetu.

Matematyka

Tutaj prawdopodobnie miło rozczarujemy pesymistów. Tak naprawdę w pracy typowego developera tworzącego aplikacje biznesowe matematyka nie odgrywa szczególnej roli. Zupełnie wystarczający jest poziom matematyki wyniesiony ze szkoły średniej.

Inną sprawą jest, ze nauka matematyki z jednej strony jest szkołą logicznego myślenia , a z drugiej strony nasze zdolności matematyczne niemal wprost mówią o poziomie naszej umiejętności takiego rozumowania. Wiec jeśli z matematyką byłeś zupełnie na bakier – to i niestety z programowaniem nie będzie wiele lepiej.

Talent

Nie należy się oszukiwać, żadne szkolenie nie daje niezawodnej gwarancji pracy lub długoterminowej kariery. O Twoim powodzeniu w profesji programisty decyduje wiele czynników, wśród których najistotniejszym jesteś Ty sam, w tym twój talent do pełnienia roli programisty a nie mniejsze znaczenie mają Twoje zaangażowanie i determinacja.Nie oszukujmy się, nie każdy ma szansę zostać artystą w dziedzinie programowania, ale tez nie każdy posiada predyspozycje aby stać się choćby rzetelnym rzemieślnikiem.

Tak jak wspomnieliśmy na wstępie:

Programowanie nie jest bowiem dla każdego. Wprost przeciwnie. To trudne zajęcie, do którego nie każdy się nadaje. Gdyby to było łatwe, każdy mógłby to zrobić – a wtedy nie byłoby to tak cenne.

Zanim zaczniesz, upewnij się, że naprawdę chcesz to zrobić. Nie chodzi tylko o pieniądze, które wydasz na szkolenie ale o samokrytyczną odpowiedź na pytanie: czy naprawdę nadajesz się na programistę?

To tylko kolejna ścieżka kariery i jak każda inna ma swoje wzloty i upadki. Przeczytaj o doświadczeniach innych ludzi, aby zobaczyć, czy jest to coś, co Cię w tej profesji ekscytuje.

Kreatywność

Czym właściwie zajmuje się developer. Najkrócej mówiąc jest magikiem, który tworzy „coś z niczego”.W tym sensie praca programisty jest typową pracą twórcy. Twórca to nie koniecznie jest artysta, choć i ci pracują nieraz na zlecenie. Twórcą jest również rzemieślnik wytwarzający dowolne dobra użytkowe.

W każdym razie w swoim zawodzie programiści musza wykazywać się kreatywnością, tutaj rozumianą nie tyle jako umiejętność wymyślania koła na nowo ile jako umiejętność tworzenia rzeczy, które jeszcze nie istnieją dopóki nie zostaną zbudowane.

Jeśli posiadasz w sobie zacięcie budowniczego, jesteś dla przykładu specjalistą zajmującym się budową dróg – rozumiesz co mam na myśli. Jeśli nie wykonujesz zawodu związanego z konstruowaniem czy budową czegokolwiek – musisz uwierzyć mi na słowo – są ludzie, którzy czerpią przyjemność z tworzenia. Zwykle są też dobrymi programistami.Są też ludzie, którzy tematu „nie czują”. Tacy zwykle męczą się w tym zawodzie.

Nielimitowany czas pracy

Jeśli spodziewasz się, że będziemy tutaj mówić o możliwości pracy zdalnej czy pracy w tzw. elastycznych godzinach. To owszem spodziewasz się słusznie.

Tyle że jeszcze nie wiesz, co znaczą te sformułowania dla programisty.

Programowanie jest zasadniczo trudne, a ludzie, którzy rozważają udział w kursie, powinni być uczciwi wobec siebie, jeśli chodzi o ich poziom zaangażowania w programowanie. Inżynieria oprogramowania nie jest łatwym sposobem na szybkie wzbogacenie się.

Dopóki nie zdarzy Ci się nie spać do trzeciej czy czwartej nad ranem przez kilka nocy z rzędu próbując naprawić błąd lub rozwiązać problem. Jeśli nie musiałeś spędzać całych dni na „biciu głową w mur” a twoja aplikacja nie przestała działać, mimo że masz pewność, że niczego nie zmieniłeś. Dopóty nie zrozumiesz o czym piszę. Ale uwierz, to o czym piszę wynika z doświadczenia a nie jedynie z teorii.

Potrzebujesz ekstremalnego poziomu zaangażowania i cierpliwości, aby wypracować sobie pozycję programisty na poziomie podstawowym i wykładniczo odpowiednio więcej czasu, zaangażowania i cierpliwości przez resztę swojej kariery.

Musisz wiedzieć, że szczególnie początki są ciężkie, zaś doświadczenie zdobywa się w mozole i trudzie. Problemy, które na szkoleniu rozwiążesz przy pomocy mentora w kilka minut, w samodzielnej pracy oznaczają nieprzespane noce i masę czasu prywatnego inwestowanego w dalszą naukę.

Czy jesteś wystarczająco zmotywowany, aby nigdy nie rezygnować z rozwiazywania napotkanych problemów?

Czy w pierwszych latach samokształcenia jesteś gotów zrezygnować z dużej ilości wolnego czasu?

Czy jesteś gotów na pracę w nielimitowanych godzinach – czyli tak długo jak trzeba, aby oczekiwany przez Twoich przełożonych czy Klienta moduł zaczął w końcu poprawnie działać?

Stres

To już ostatnia z nieprzyjemności, o jakich wspomnimy gładko przechodząc od poprzedniego akapitu.Pamiętaj, programista zwykle pracuje w zespole, gdzie poza kolegami istnieją również przełożeni oraz klienci. Można powiedzieć, iż podobnie jest w każdej pracy. Ale nie w każdej pracy pracownik mierzy się z zadaniami, do których rozwiązania nie wymyślono jeszcze instrukcji stanowiskowej.

Przypominam – tworzysz coś z niczego 🙂

Pracując jako programista będziesz mierzyć się z tym, o czym pisałem wyżej. Będziesz rozwiązywać problemy zdawałoby się nie do pokonania. Będziesz zarywać noce i weekendy.

Przełożeni, kierownicy projektów i Klienci zazwyczaj zechcą gotowego produktu teraz, najlepiej wczoraj. Sprzedawcy w Twojej firmie zwykle obiecają Klientom, że wydanie jest tuż za rogiem. Wszystko to oczywiście „na Twój koszt”.Co gorsza, „bogowie oprogramowania” zawsze wydają się sabotować projekt w pobliżu deadlineów i dat wydania, powodując awarię serwerów czy niejasne błędy, na które trudno znaleźć radę.

Jest faktem, że programowanie nie jest dla ludzi o słabych nerwach. Niejednokrotnie da się usłyszeć, ze programiści są ludźmi niezwykle spokojnymi, co w rzeczywistości najczęściej oznacza, iż mają oni znacznie podniesioną odporność na stres, którą wypracowali niestety na własnej skórze.

Musisz jednak pamiętać, iż stres rodzi się w Twojej głowie i to Ty powinieneś być jego panem a nie on Twoim.Reasumując, stres owszem jest, i to duży, jednak co Cię nie zabije, to Cię wzmocni 🙂

Podsumowanie

Jeśli to co przeczytałeś nie odstraszyło Cię i nie zmieniło Twojej decyzji o wkroczeniu na ścieżkę rozwoju zawodowego w roli programisty – zapraszamy na nasze kursy.

Na naszych szkoleniach obiecamy Ci ciężką prace oraz sporo wyrzeczeń kosztem Twojego prywatnego czasu. Ale poniesione wyrzeczenia potraktuj jako inwestycję, która przyniesie tym lepsze owoce im wożony wysiłek będzie większy.

…….

Po więcej informacji zapraszamy na szkolenie.