Interfejsy (API) zapewniają dodatkowe funkconalności do wykorzystania w kodzie JavaScript. Interfejsy API to gotowe zestawy bloków kodu, które ułatwiają programiście konstruowanie programów, które w innym przypadku byłyby bardziej pracochłonne i bardzo trudne do wdrożenia. Ich przydatność można przyrównać do skręcania mebli z gotowego zestawu kupionego w sklepie meblowym. Czytasz instrukcję, sięgasz po kolejne elementy, skręcasz i szafa już jest gotowa! Tak samo jest z API.
Interfejsy API przeglądarki są wbudowane w przeglądarkę internetową i są w stanie udostępniać dane z otaczającego środowiska komputerowego lub wykonywać złożone funkcje. Przykłady API:
Interfejs API DOM (Document Object Model) umożliwia manipulowanie kodami HTML i CSS, tworzeniem, usuwaniem i zmianą kodu HTML, dynamiczne stosowanie nowych stylów do strony itp. Za każdym razem, gdy na stronie pojawia się wyskakujące okienko lub wyświetlana jest nowa zawartość to znaczy, że DOM jest w akcji.
API geolokalizacji – pobiera informacje lokalizacji geograficznej. To API umożliwia poinformowanie aplikacji internetowych o lokalizacji Użytkownika. Ten proces nie odbywa się bez wiedzy Użytkownika, który przed udostępnieniem lokalizacji jest proszony o zgodę na przekazanie danych lokalizacyjnych. W ten sposób działa np.: Mapa Google, która może poznać Twoją lokalizację i umieścić ją na mapie.
Interfejsy API Canvas i WebGL umożliwiają tworzenie animowanych grafik 2D i 3D. Pozwalają na projektowanie niezwykłych efektów graficznych. Interfejs API Canvas umożliwia rysowanie grafiki za pomocą JavaScript i elementu HTML. WebGL (Web Graphics Library) służy do renderowania wysokiej wydajności interaktywnej grafiki 3D i 2D w dowolnej kompatybilnej przeglądarce internetowej bez użycia wtyczek.
Interfejsy API audio i wideo, takie jak HTMLMediaElement i WebRTC, pozwalają robić naprawdę interesujące rzeczy z multimediami, na przykład odtwarzać dźwięk i wideo bezpośrednio na stronie internetowej lub pobierać wideo z kamery internetowej.
Fetch API zapewnia interfejs do pobierania zasobów, w tym z całej sieci. Ten interfejs API zapewnia bardzo elastyczny zestaw funkcji, które służą do wykonywania żądań sieciowych z przeglądarki. API Fetch zapewnia ogólną definicję obiektów żądań (Requests) i odpowiedzi (Response).
Pełnoekranowy Fullscreen API dodaje metody do prezentowania określonego elementu (i jego potomków) w trybie pełnoekranowym oraz do wyjścia z trybu pełnoekranowego, gdy nie jest już potrzebny. Umożliwia to prezentację pożądanej zawartości — takiej jak gra online — przy użyciu całego ekranu użytkownika, usuwając z ekranu wszystkie elementy interfejsu użytkownika przeglądarki i inne aplikacje, aż do wyłączenia trybu pełnoekranowego.
Interfejsy API innych firm nie są domyślnie wbudowane w przeglądarkę i zazwyczaj musisz pobrać ich kod. Na przykład:
Interfejs API Twittera – umożliwia między innymi wyświetlanie najnowszych tweetów w witrynie. Interfejs API Google Maps – umożliwia osadzenie mapy w witrynie.
Interfejsów jest o wiele, wiele więcej, ale pamietajmy, że tak jak wszędzie należy unikać przesady.
Wiele z powyższych wersji API nie będzie działać w starszych przeglądarkach — dobrą praktyką jest korzystanie z nowoczesnych przeglądarek, takiej jak Firefox, Chrome, Edge lub Opera.
Po więcej informacji zapraszamy na szkolenia:
Front-end Developer – kurs zbalansowany
[…] Chcesz wiedzieć więcej o API? Przejdź do kolejnego artykułu. […]
[…] interfejsu użytkownika. Dzieje się tak przy pomocy interfejsu API Document Object Model ( jak już wspominaliśmy w artykule o API ). Powinieneś wiedzić, że kod z plików internetowych jest zazwyczaj ładowany i wykonywany w […]