Home > Artykuły > REACT dla front-end developerów

REACT dla front-end developerów

Szkolenie IT, jak zostac prograamistą Javascript. Biblioteka REACT

Dlaczego React? Spośród wielu technologii, frameworków i bibliotek dostępnych do tworzenia front-endu jednym z wyróżniających się jest React.js. React jest też obecnie najpopularniejszą biblioteką javascriptową, wykorzystywaną szeroko w branży softwareowej. Jest on używany chociażby przez Facebooka i Instagrama, a także inne popularne serwisy i aplikacje internetowe, takie jak Airbnb, Dropbox, PayPal, Netflix, czy Reddit.

React został stworzony w 2011 roku przez inżyniera Facebooka Jordana Walke i do dnia dzisiejszego jest utrzymywany i przez Facebooka rozwijany.

W 2017 r. badanie Stack Overflow dotyczące trendów zatrudniania programistów wykazało ogromny wzrost popytu na programistów React. Od tego czasu ta biblioteka oparta na komponentach pomaga tworzyć wysokiej jakości interfejsy użytkownika dla aplikacji internetowych coraz większej liczbie programistów.

Biblioteki React są rozwijane i rozbudowywane w ogromnym tempie, pomagając programistom w tworzeniu bogatych, wydajnych front-endów aplikacji. Żaden framework front-endowy nie urósł tak bardzo, jak React w tak krótkim czasie. Od lat React jest oceniany jako jedna z najczęściej używanych technologii. Stąd trudno się dziwić, że solidne opanowanie Reacta może pomóc Ci zbudować stabilną karierę w dziedzinie programowania front-endowego.

Popularność

W przeprowadzonym w 2017 r. badaniu serwisu Stack Overflow dotyczącym trendów zatrudniania programistów pokazano ogromny wzrost popytu na programistów React.

Również w chwili obecnej, w maju 2021, tylko w popularnym w Polsce serwisie pracuj.pl można znaleźć ponad 800 aktualnych ofert pracy dla developerów React.js. W tym ponad 470 ofert dotyczy pracy zdalnej, co może być istotne dla programistów mieszkających na stałe poza największymi ośrodkami miejskimi, w których zwykle lokują się duże firmy softwareowe.

Według badań firmy Sedlak & Sedlak obecnie programiści front-endowi otrzymują pensje w przeciętnej wysokości 7 550 PLN brutto (mediana zarobków), a pamiętać należy, że w naszym kraju większość programistów o takim profilu korzysta z Angulara lub właśnie Reacta.

Popularność Reacta ułatwia znalezienie pracy, ale nie jest to jedyna korzyść. Popularność biblioteki wprost przekłada się na dostępność informacji przydatnym programistom w rozwoju ich kompetencji.

Niski próg wejścia

React uchodzi za łatwy do opanowania dla osób dobrze znających JavaScript. Dzieje się tak dlatego, ze faktycznie nie jest on relatywnie prosty do nauczenia jak również dlatego, że w Internecie dostępnych jest wiele materiałów pomocnych programistom na wstępnych etapach nauki.

Łatwość opanowania technologii jest jednym z najważniejszych powodów, dla których warto wybrać tę bibliotekę. Kiedy nauka technologii nie zajmuje dużo czasu i pozwala szybko zacząć budować za jej pomocą samodzielne rozwiązania, mówimy ze technologia taka ma niski próg wejścia. Tak jest właśnie w wypadku Reacta.

Jeśli technologia jest trudna do opanowania, kandydatowi na developera trudno będzie zacząć się jej uczyć na poważnie, bowiem naturalnym jest że unikamy rzeczy, których trudno się nauczyć. Łatwiej też się zniechęcamy , jeśli w trakcie nauki napotykamy na wiele przeszkód i spotyka nas wiele niepowodzeń.

Relatywnie wysoka dostępność Reacta powoduje również, iż jest on tak popularny wśród developerów jak i firm, które ich zatrudniają. Jednakże popularność biblioteki nie wynika jedynie z niskiego progu wejścia, ale również z jej przydatności.

Efektywność i przydatność

React umożliwia łatwe tworzenie bogatych, wysokiej jakości interfejsów użytkownika (UI). Jakość UI jest ważna, ponieważ źle zaprojektowany lub źle działający interfejs użytkownika jest ogólnie mniej przyjazny, a użytkownicy z zasady unikają korzystania z nieprzyjaznych aplikacji. Jeśli aplikacja internetowa ma przyjazne, wysokiej jakości interfejsy, użytkownicy z przyjemnością chcą z niej korzystać, co ma kluczowe znaczenie dla jej sukcesu biznesowego.

Łatwość implementacji UI w React wprost prowadzi również do wysokiej efektywności prac developerskich. Jeśli musisz spędzić mniej czasu budując aplikację, to przynosi to wymierne korzyści Tobie i Twojej firmie.

React jest biblioteką komponentową ponieważ pozwala tworzyć moduły, komponenty interfejsu użytkownika, które są reużywalne, czyli można raz napisany komponent wykorzystać w innej swojej aplikacji. Ta cecha również przyspiesza programowanie i czyni pracę z Reactem bardziej efektywną.

Otwartość na technologie

React posiada jeszcze jedną istotną cechę, która czyni go wartym poznania. React nie jest kompletnym, zamkniętym w pewnym sensie frameworkiem, który narzuca cały cykl czy model budowy aplikacji, jak na przykład Angular. Korzystając z Reacta mamy do wyboru wiele bibliotek wspierających jego pracę. React jest bardzo elastyczny, jeśli chodzi o sposób renderowania widoku, co pozwala używać biblioteki z praktycznie każdym wybranym przez siebie frameworkiem.

Jednym z najciekawszych rozszerzeń Reacta jest React Native, czyli biblioteka która służy tworzeniu wieloplatformowych aplikacji mobilnych. Ucząc się Reacta uzyskujemy więc również umiejętności tworzenia aplikacji na telefony komórkowe.

Stabilność

Technologie IT znane są z dużego tempa rozwoju i ciągłych zmian. Jednakże szybki rozwój i zmiany nie zawsze są rzeczą pozytywną. Tak firmy IT jak i ich klienci nie mogą sobie pozwolić na notoryczne aktualizowanie aplikacji w celu nadążenia za nowinkami technologicznymi. Dlatego też w wypadku bibliotek i frameworków istotna jest stabilność i przede wszystkim tzw. wsteczna kompatybilność. Chodzi tutaj o to, aby kod napisany kilka lat wcześniej nadal był wykonywalny w nowszych wersjach biblioteki czy frameworka.

React, chociaż ciągle się rozwija, zapewnia taką zgodność, starając się nie usuwać starszych interfejsów API zbyt często. Pozostaje to z korzyścią dla firm, ale też korzystają na tym developerzy, bowiem ich wiedza szybko się dezaktualizuje.To czego nauczysz się na naszych szkoleniach nie będzie za chwilę nieaktualne. Owszem, będziesz musiał bądź będziesz musiała, rozwijać swoją wiedzę i pozyskiwać nowe kompetencje, jednak rdzeń Twoich umiejętności pozostanie aktualny w dłuższym okresie czasu.

Zapraszamy na kompletny, obejmujący również Reacta, kurs z budowy aplikacji webowych dla przyszłych front-end developerów. Szczegóły znajdziecie na naszej stronie.

Szkolenia z Reacta dla profesjonalnych front-end developerów znajdziecie natomiast w serwisie https://szkolenia.windroos.pl

Pozostałe artykuły