Home > Czy warto zostać programistą?

Praca w branży programowania, szczególnie w ostatnich latach, jest postrzegana jako szczególnie atrakcyjna na rynku pracy. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro jak wykazują dane statystyczne, zarobki programistów wciąż rosną i należą do najwyższych w Polsce.  Najlepsze firmy oferują obecnie wynagrodzenie na poziomie rzędu 20 – 30 tysięcy brutto / miesiąc. Sporo? Owszem, a to zaledwie część zalet jakie niesie ze sobą możliwość dołączenia do znakomitego grona programistów.

Niski próg wejścia do zawodu

Niewątpliwym plusem jest to, że aby zarabiać jako programista nie musisz wykładać wcześniej wielkich pieniędzy. Nie musisz kończyć studiów informatycznych, wystarczą kursy na których poznasz wybraną technologie od podstaw aż do zaawansowanych zagadnień. Dostępnych jest również wiele blogów, filmów, które pomagają kandydatowi na programistę, wejść do świata kodu. Bardzo ważne w całym procesie są: pracowitość, wytrwałość oraz chęć stałego uczenia się, ponieważ branża programowania stale się rozwija – aby być wartościowym programistą musisz podążać za tymi trendami.

Duży popyt na rynku pracy

Deficyt wykwalifikowanych specjalistów sprawia, że programiści mogą swobodnie przebierać w ofertach pracy. Pracodawcy poszukując kadry, a nie znajdując doświadczonych osób, stawiają na entuzjazm i chęć kształcenia się początkujących programistów. Dobre firmy wspierają zatrudnione osoby pomagając im kształcić się w technologii, w której realizowane są projekty przedsiębiorstwa.

Praca zdalna mile widziana

W związku z dużym zapotrzebowaniem na kadrę programistyczną, firmy nie chcą ograniczać się do poszukiwania kandydatów do pracy jedynie w obszarze dużych miast. Takie podejście, oraz wymuszona sytuacja pandemiczna,  zmodyfikowała wcześniejsze, bardziej konwencjonalne podejście do miejsca świadczenia pracy. To co dla wielu wcześniej było marzeniem, właśnie stało się codziennością czyli możliwość pracy zdalnej. Miejsce pracy programisty wyznacza wydajny komputer oraz  dostęp do internetu, nawet jeżeli te dwie „rzeczy” znajdują się w pensjonacie nad jeziorem.

Programista / Programistka

O ile wcześniej świat programowania był zdecydowanie bardziej męska domeną o tyle teraz te proporcje zdecydowanie się zmieniają. Panie bardzo dobrze radzą sobie w tym zawodzie, chwaląc przy tym możliwość pracy zdalnej oraz elastyczność warunków zatrudnienia. Pozwala to na optymalne łączenie obowiązków zawodowych z życiem rodzinnymi.

Jesteś w stanie wyobrazić sobie, że jesteś programistą? To znaczy, że możesz nim zostać.

Powyżej wymieniliśmy tylko kilka z wielu zalet pracy „specjalisty od kodu”. Jeżeli chcesz dołączyć do tej grupy zawodowej – zapraszamy na profesjonalne szkolenia Windroos Consulting, które przygotują Cię do pracy Programisty. Na początek możesz rozpocząć swoją przygodę z językiem programowania JavaScript lub poznać metody budowania stron internetowych. Jeżeli etap początkowy masz już za sobą, pomożemy Ci rozwinąć umiejętności w innych obszarach takich jak: PHP, Java, Oracle, MySQL, PostgreSQL oraz wielu innych.